Zimní obdobíje náročné pro všechny motoristy. Musíme ukázat, jaké je naše řidičské umění na čerstvě napadaném nebo uježděném sněhu, náledí, při vánici nebo nočním sněžení. To všechno za předpokladu, že máme zimní pneumatiky, dobrý technický stav a povinnou výbavu. Nemrznoucí směs do ostřikovačů a kvalitní stěrače nám zajistí dobrý výhled.  
nehoda na sněhu
Pro případ náledí s sebou můžeme mít pytlík s pískem nebo stačí kus starého koberce na rozjetí vozidla. Startovací kabely a sněhové řetězy nejsou povinné, ale raději je vezmeme s sebou. Do kapsy si dáme rozmrazovač zámku a zapalovač.
Mimo povinnou výbavu bychom měli mít ve svém autě i řadu věcí, které nám mohou někdy i zachránit život. Samozřejmostí je mítškrabku na led, nejlépe s rukavicí a smetáček na sníh. Pokud dobře nevidíme, riskujeme nehodu. Podle předpisůnesmíme vyjet se sněhem na svém autě, i když my dobře vidíme. Padající sníh ze střechy by mohl ohrozit vozidlo jedoucí za námi.
námraza na stěrači
Jízdu přizpůsobíme stavu vozovky, do zatáček nevjíždíme příliš rychle. Dobře držíme volant a vyhýbáme se prudkým pohybům. Brzdíme velmi opatrně.Nejezdíme těsně za auty, ale dodržujeme raději několikanásobný předepsaný rozestup. Stejně tak nedovolíme řidiči za námi, aby na nás dorážel. Raději pomalu zastavíme a necháme ho předjet.
jízda sněhem
V zimě musíme počítat s vyšším počtem nehod.  Proto udržujeme v nádržidost benzínu, abychom v autě nezmrzli, kdybychom museli někde čekat několik hodin na odstranění nehody a sedět v autě. Počítejme raději se vším, co by se mohlo stát, zvláště když přepravujeme děti. Hodit se bude nějaká zásoba tekutin a jídla.
Můžeme se dostat do situace, že sami skončíme někde v příkopě dál od silnice, a zůstaneme zaklínění v autě. Mějme proto na dosah teplou bundu, čepici, rukavice, deku, baterku, mobil s nabíječkou, abychom si mohli zavolat pomoc a hlavně abychom se, při mrazivém počasí, té pomoci dočkali.