Choďte na prevence. Lékař si vás objedná na konkrétní čas, tak se nemusíte obávat, že budete celý den trávit v přeplněné čekárně. Bohužel, málo lidí tyto služby využívá. Přitom díky vyšetřením, která lékař provede, se můžete dozvědět, že vám některá nemoc začíná. Sami neurčíte, že máte vysoký cukr, nebo cholesterol. To řeknou až výsledky odběru krve. Jednou za dva roky není přece problém vyšetření přežít.,
oprava zubů

Preventivní prohlídky se nemusíte bát.

Ani zubař vám neutrhne hlavu. Už pro krásný a zdravý úsměv stojí za to ho pravidelně navštěvovat. Je sice nepříjemné sedět v křesle s otevřenými ústy a čekat, jestli se neozvou slova, která oznamují sestře, že je potřeba plombovat, nebo trhat. Či nějaký větší zákrok. Pokud se ale o zuby dobře staráte a na prohlídku chodíte pravidelně dvakrát do roka, nemáte se čeho bát. Netvrdím, že i přes dokonalou domácí péči se nemůže nějaký problém objevit, ale rozhodně jich je méně, než když nad zuby mávnete rukou s tím, že vaši rodiče je také nemají pěkné a utěšujete se slovy, že špatný chrup máte v rodině.

Ženy by neměly zanedbávat prevence u svého gynekologa. Jednou za rok by každá z nás měla projít prohlídkou. Že vás nic netrápí, nenecháváte si psát antikoncepci, tak je návštěva zbytečná? To se ale mýlíte!

Při každoroční návštěvě vás lékař nejen prohlédne, ale nechá udělat screening karcinomu děložního hrdla, a pokud se v nejbližší rodině nacházel karcinom prsu, už ve 40 letech vás pošle na mamografické vyšetření. To si hradíte ze svého, ale jistota, že ve vás nic nebují, za ty peníze stojí. Od 45 let máte každé dva roky mamografii hrazenou od pojišťovny. Přístroj dokáže zachytit i malý útvar, který pohmatem ještě není znát.
lékařky se stetoskopy

Ale ani muži by neměli zanedbávat své zdraví. Pokud se v rodině vyskytla rakovina prostaty, měl by to váš lékař vědět. Od 40 let byste měli prohlídku začít absolvovat. Při překročení 50. roku věku máte vyšetření v rámci prevence u praktika. Ten vás může vyšetřit, ale většinou vám dá žádanku na urologii.

Ale i k očnímu lékaři by se měl občas člověk vydat. Nákup brýlí ze supermarketu nebudu ani komentovat a nechat si oči změřit v optice, je sice fajn, ale nevyšetří zrak tak, jak to udělá lékař. Praktik vám může při prevenci návštěvu očního doporučit. Zejména, pokud máte nemoci, které můžou zrak ovlivnit. Například vysoký krevní tlak, nebo diabetes. Důvodem, proč ho navštívit je výskyt očních vad v rodině, jako je zelený, nebo šedý zákal. Nikde není psáno, jak často a v jakém věku by tam měl člověk docházet, ale oftalmologové říkají, že vyhovující interval je dvou až tříletý u mladých lidí, a od 40 let pak častěji. Samozřejmě, že kdo nosí brýle, či kontaktní čočky, chodí podle potřeby.

Součástí je i vyšetření očního pozadí a nitroočního tlaku.

Pokud využíváte pravidelných prohlídek, tak vás chválím.  Ale jestli nad nimi máváte rukou, může se vám stát kromě nemoci ještě jedna nepříjemnost. Pojišťovna po vás může chtít zaplatit pokutu za nedocházení na preventivní prohlídky.

2.5
02