Těchto pět pravidel zveřejnil jeden z nejlepších ruských psychologů. Došel k nim na základě svého dlouholetého bádání.
šťastná dívka
·         Dělejte to, co chcete
Může se vám zdát, že je to až trošku utopické pravidlo. Přece do práce nechodíte pro zábavu, ale pro peníze. Ale musí to být takto? Nemůžete si najít práci, která by vás bavila? Určitě můžete! Pokud si řeknete, že se vám do práce nechce výjimečně dneska, zůstaňte doma a vezměte si volno. Nechce se vám ani další dny? Pravděpodobně to opravdu dělat nechcete a chcete dělat něco jiného. Najděte si novou práci a buďte v ní šťastní!

·         Nikdy nedělejte to, co opravdu nechcete
Pravidlo číslo dvě říká, že nic, co nechcete dělat, není třeba dělat. Vykašlejte se jednou pro vždy na všechno, co dělat nechcete. Ať už jsou to povinné rodinné návštěvy nebo srazy se spolužačkami. Dělejte jenom to, co vás baví a co vás nevysává. Máte pocit, že musíte před Vánoci dělat generální úklid, protože se to tak má dělat? Nedělejte to. Ukliďte si, až se vám bude chtít. Věřte mi, dřív nebo později i vy budete chtít uklidit.

·         Říkejte, co vám vadí
Pokud vám něco vadí, říkejte to. Říkejte to přímo, s noblesou, s úctou, ale mluvte. Zabijákem šťastného života bývá nejčastěji to, že neumíme říct, co nám vadí. Frustrace z těchto situací se pak kumuluje a buď o něco přijdeme nebo se nám něco rozpadne. Ano, mluvím i o vztazích. Ale uvědomme si, že celý náš život je o vztazích. Takže pojďme říkat, co nám vadí s úctou k druhému a udělejme tak maximum pro náš spokojený život.

·         Odpovídejte na dotazy
Stává se vám také, že se vás nikdo na nic neptá a stejně máte potřebu odpovídat? Ano? Tak s tím okamžitě skončete. Odpovídejte na přímé dotazy. Odpovídejte na ně přímo, galantně a pravdivě. Pokud však se vás nikdo na nic neptá, nemluvte. Možná by se zde dalo uplatnit heslo: Mlčeti zlato. Ale pozor, stále platí pravidlo číslo tři: Říkejte, když vám něco vadí.
starý zemědělec
·         Mluvte pouze ve vztahu k sobě
Nemyslím si, že by bylo dobré být egocentrickou osobou, ale věřím, že pokud někomu něco sdělujete a druhá osoba se cítí ohrožená, nebude vnímat faktický význam této věci, ale bude vnímat pouze to ohrožení. Zkuste tuto situaci vyřešit tak, že dotyčnému sdělíte, jak konkrétně se vás to dotýká, nikoli, jak on je strašný. Druhý pohled na toto pravidlo existuje také. A to, že není dobré mluvit o ostatních. Pokud nemáte, co říct hezkého, neříkejte raději nic. Ušetříte tak spoustu negativní energie.
 
Může se vám možná zdát, že tento soubor pěti pravidel zní zcela utopicky, možná máte pocit, že je to nemožné. Ale zkuste od teď žít podle těchto rad. Nejprve jeden den. Pak další a další. Nalepte si body na ledničku a každý den si je přečtěte a snažte se jimi řídit. Váš život se jistě promění.
A nevzdávejte to, NIKDY! Život máme jenom jeden!